Makieta Krzysztofa

Krzysztof
System DCC: z21

Re: Makieta Krzysztofa

Post autor: Krzysztof » 08 lut 2019, 18:07

Piotrze, musze ci powiedziec ze z wieloma rzeczami sobie poradziłem a rozkładem jazdy mam problem. Chciałem zrobic tak, ze uruchomienie rozkladu jazdy zsynchronizowane jest z zegarem modelarskim przyspieszonym o 4:1. Czyli: uruchamiam rozklad, zegar sie zeruje i startują po kolei dane pociagi. Ale chyba tak sie nie da zrobic. Nie wiem jak to zrealizowac i czy w ogóle sie da. W programie Itrain jest wlasnie tak ze ustawia sie zegar np na 12.00 i daje start. Moge zatrzymać zegar i wowczas staje tez cala makieta np podczas jakiejś awarii/wykolejenia. Naprawiam co trzeba i uruchamiam znowu zegar i tym samym wstrzymany ruch. Czy w gbb tez tak da sie zrobić ????

Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Post autor: gbbsoft » 08 lut 2019, 18:40

Ustawienia zegara są w projektowanie -> Parametry -> Szybki zegar, Tam m.in. ustawiacz początkową godzinę.

W rozkładach jazdy w kolumnie "Tryb czasu" wybierasz "Godzina wg zegara" (choć chyba wygodniejsze jest "Czas od uruchomienia" rozkładu jazdy).

Możesz zrobić tak: robisz x rozkładów jazdy, wg "czas od uruchomienia" rozkładu. Potem je w oknie rozkładów jazdy jednym przyciskiem "Uruchom wszystkie" uruchamiasz. I ona działają i robią to co chcesz w odpowiednim czasie (od momentu uruchomienia). Nie musisz się wtedy bawić z zegarem modelarskim...

Krzysztof

Post autor: Krzysztof » 08 lut 2019, 21:50

Piotrze, dzięki za podpowiedzi. W międzyczasie, zanim mi odpowiedziałeś poszedłem na makietę i uporałem się z rozkładem. Wszystko działa jak należy. Rzeczywiście, rozklad jazdy fajnie steruje składami. W tym całym programie trzeba zrozumieć mechanizmy i ideę działania poszczególnych elementów. Jak się to pojmie to później już jest "z górki". Najmniej problemów miałem ze zdarzeniami (o dziwo) i pięknie mi to funkcjonuje. Fakt, ze nie mam mocno rozbudowanej makiety, ale i tak trzeba bylo trochę pogłówkować. Mam na koniec jeszcze pytanie o czasy jakie sie wstawia np. w rozkładzie jazdy.
1. Jak wpisuję czas oczekiwania np. 00:00:60 to są to sekundy zegarowe czy sekundy zgodne z ustawieniami zegara gdzie mam 4:1 czyli jest to faktycznie 15 s. ?
2. Czy nie jest to błąd ze w tabelce (górnej) rozkładu jazdy godzina odjazdu jest późniejsza od godziny przyjazdu ?? Mam wrażenie jakby nazwy tych kolumn były na odwrót ?
Dziękuję jeszcze raz za cenne uwagi, ktore pomogły mi uruchomić moje skromne dzieło ☺👍

Awatar użytkownika
gbbsoft
Admin
Miasto: Warszawa
System DCC: Lenz + Roco

Post autor: gbbsoft » 12 lut 2019, 18:56

ad1. tego nie pamiętam. Najlepiej sprawdzić organoleptycznie.

ad2. Jak pociąg przyjeżdża do bloku, to najpierw przyjeżdża, a potem odjeżdża. Więc najpierw jest godzina przyjazdy, która jest wcześniejsza niż godzina odjazdu. To wygląda mi logicznie.

> W tym całym programie trzeba zrozumieć mechanizmy i ideę działania poszczególnych elementów.
Tak jest w każdym znanym mi programie... :-)

Krzysztof

Post autor: Krzysztof » 12 lut 2019, 22:07

Ad2 tak, jest to logiczne, chyba byla późna pora i moje rozumowanie nie było zbyt logiczne.
W innych mi znanych programach a konkretnie Itrain, ktory posłużył nam do uruchomienia jednej z największych makiet w Polsce w skali 1, instrukcja obsługi liczyła kilkadziesiąt stron i wystarczyło z nią się zaznajomić by wszystko uruchomić bez zbędnych pytań do jej twórców, co uczynił moj kolega z ktorym robiłem makietę. Nie trzeba zatem bylo tracić czasu na poznawanie mechanizmów i idei działania poszczególnych elementów sterujących jak to ma miejsce w przypadku gbbkolejka, która tej porządnej instrukcji jest pozbawiona a na którą jak sam kiedyś mi wspomniałeś nie masz czasu. W takiej postaci, gdzie wiele rzeczy trzeba się domyślić lub mieć wiedzę informatyka program powinien byc za darmo. Czekanie na odpowiedź bywa frustrująca a same odpowiedzi też czasami bywają uszczypliwe z twojej strony. Tak na zakończenie trochę szczerości: sprzedając program za który my klienci płacimy jesteś zobowiązany dostarczyć wraz z programem pełną instrukcję obsługi, chyba, że nie ty jesteś twórcą tej aplikacji i jest to jakaś podróba. Wówczas faktycznie mozesz jakiś spraw nie pamiętać albo nie chcieć wyjaśnić. W moim przypadku mogę powiedzieć tylko tyle, ze Twoje odpowiedzi były bardzo enigmatyczne i niejednokrotnie bardzo uszczypliwe. Widocznie taki masz styl bycia. Pozdrawiam

ToTom
System DCC: DR5000

Post autor: ToTom » 13 lut 2019, 16:06

Pozwolę się wtrącić... Zanim kupiłem pełną wersję gbbkolejka, miałem możliwość sprawdzić wersję lekką. Wypróbowałem też iTrain i Rocrail. I świadomie kupiłem program Piotra.
Właśnie uruchamiam informację zwrotną. Jestem laikiem ale zawsze najpierw sprawdzam wiki gbbkolejka, potem to forum i modelarstwo.info.
A jeśli wszystko zawiedzie, pytam na forum. Odpowiedź zawsze dostaję i jest dla mnie wystarczająca. Piotr jest otwarty na sugestie.
Wydaje mi się, że to hobby, w każdej jego materii, wymaga ogromnej ilości cierpliwości :)

ODPOWIEDZ